"Bøssemaker"

Started by hovde, 15. January 2007 kl. 20:36:45

Previous topic - Next topic

hovde

Hei

Lurer på om det er lov å bygge seg en kopi av et gammelt våpen? Er det feks mulig å lage låsmekanismen selv og evnt kjøpe selve løpet,for så å lage et vettugt våpen av dette,som kan brukes og ikke bare henge å samle støv? Hvis så,hvordan er reglementet for noe sånt?

Takker for svar

chiefen

Om du nå tenker munnlader så er det kun løpet som er registreingspliktig. Det er ikke noe i regelverket som tilsier at det ikke er lov å selv bygge seg et våpen, du søker om kjøpetillatelse på et løp i det kaliberet du har lyst å bygge og spesifiserer i søknaden (evt i vedlegg) at du skal bygge opp et våpen. Tidligere fikk du selv velge serienr på slike våpen men nå ha visst POD funnet ut at dette skal deles ut av dem.
Jeg hadde selv planer om å bygge en perkusjonsrifle basert på et 12mmRem RB løp, men det "dukket opp" et annet orginalvåpen istedet:-)
En liten advarsel tilslutt-det er mye mer arbeid enn en først tror om en skal lage noe annet enn en sak som sier pang!

hovde

Ja det var munnladning jeg tenkte på,og da allerhelst enten luntelås,eller snapplås. Får man kjøpt replika-løp til et sånn prosjekt,og eventuelt hvor? Hvis det blir aktuelt med luntelås,er jo dette løp med ganske grovt kaliber..

chiefen

midway.no selger pipe-emner for svartkrutt. Skal du ha glattløpet er det jo mulig å lage noe grovt av et emnesrør!

http://www.midwaynorge.com/apps/ebrowse.exe/browse?categoryid=10443&categorystring=10636+***+10561+***+8423+***

Du finner også mye snadder hos Track-of-the-Wolf og Dixie Gun Works

http://www.dixiegunworks.com

http://www.trackofthewolf.com

hovde

Man forspør seg vel aldri...:-) Med emnesrør mener du da vanlig grovt rør med tykke vegger? Heller mest mot glattløpet ja.

chiefen

> Man forspør seg vel aldri...:-) Med emnesrør mener du da vanlig grovt rør
> med tykke vegger? Heller mest mot glattløpet ja.

Vanlig rør er det vel ikke akkurat, mer som en hul aksling. minste du får tak i sånn uten altfor mye styr er 16mm innvendig og 32mm utvendig. Men husk å søk da, ihvertfall før du skrur den helt sammen!

hovde

Vet du hvor man kan få kjøpt noe slikt?