Recent posts

#1
Morsomt at det dukker opp noe sånt. Mekanismen er noe større enn volcanic, siden den bruker en lengre patron enn de originale rocket-ball kulene.

Det er ikke første gangen det produseres replika av volcanic. Se sluttscenen i "for a few dollars more", Clint holder der en replika volcanic rifle. Disse var, etter det jeg har funnet ut, laget for en nå utgått .32(ish) randtenningspatron for lommepistoler.

 
#3
Våpensamling / Re: Børsemaker E.Kokkin (1856-...
Last post by Temauseth - 08. April 2026 kl. 10:01:38
Det fantes flere generasjoner Kokkinn.
De er veldig godt kjent for å ha laget børser og kniver. Den eldste var Per, som var faren til Peder. Petter og Eberhard var sønner av Peder. Det er vel noen andre som vet mer om Kokkinn børsemakerne her en meg.
Kokkinn børsemakerne var godt kjent som dyktige børsemakere.
#4
Våpensamling / Børsemaker E.Kokkin (1856-1920...
Last post by SteinarK - 08. April 2026 kl. 9:42:40
Hei! Jeg ar ei gammel fallblokkrifle som er laget av børsemaker E. Kokkin. Børsa ser ut til å være plombert, men både stokk og mekanisme virker helt som det skal være. Er dette noe av interesse her i denne gruppa?  Mvh: Steinar Koen, Tretten
#5
Identifisering / Re: Jarmann rifle, serienummer...
Last post by Per-S - 07. April 2026 kl. 10:46:34
De er flere usikkerheter om dette våpenet, serienummer 149 tyder på en lang serie og da er det mest trolig en sivil Kongsberg produksjon.
Men, det kan være en sjeldenhet, en original enkeltskudd fra før militær produksjon.
Siden det ble endringer på låskassen fra 1887 er det mulig å finne ut om den er produsert før -87 eller etter. Er det en original -84 låskasse er våpenet uvanlig, og kan være av de som Jahrman fikk produsert i Sverige. Endringene i -87 var lengre låskasse og noen endringer på sluttstykke/utdrager. Dersom din låskasse ikke har disse endringene er det mest trolig et svensk produsert våpen. Knappen under kolben er vanlig på Kongsberg produserte privatgeværer.
#6
Identifisering / Re: H.Hagen & Cie
Last post by Cap'n Redneck - 03. April 2026 kl. 10:13:20
Jeg tviler på at tennstempelgeværene var laget for det franske / belgiske markedet; da ville det vært naturlig å merke løpet "Acier" istedenfor "Staal".

Hans Larsen i Drammen etablerte egen fabrikk i Belgia som produserte "halvfabrikata"; dvs. komplette geværer hvor kun riflingen av løpet gjensto.  Den prosessen ville Larsen ha kontroll på hjemme i Drammen.  Han prøvde å få gjennomslag for tollfrihet eller redusert toll siden geværene ikke var kamret og riflet, men Tollvesenet avslo dette.  Da var det ikke lenger lønnt å drive egen fabrikk i Belgia og den ble nedlagt.

Om Hagen kjøpte sine geværer direkte fra Belgia, eller via Larsen i Drammen kjenner jeg ikke til...
#7
Identifisering / Re: H.Hagen & Cie
Last post by bubo - 03. April 2026 kl. 9:12:32
Og kanskje beregnet for det belgiske/franske markedet..
#8
Identifisering / Re: H.Hagen & Cie
Last post by Cap'n Redneck - 03. April 2026 kl. 1:45:41
"Cie" er den franske forkortelsen for "Compagnie".
Disse geværene var vel produsert i den fransktalende delen av Belgia.
#9
Identifisering / Re: H.Hagen & Cie
Last post by bubo - 02. April 2026 kl. 23:52:04
Hei!
Flott,der var en til med Cie!
Man får vel tro at den manglende L'n på min skyldes et ødelagt eller svakt stempel.
Jeg lurte litt på om det kunne være  sønnen Hannibal som hadde et sideprosjekt...
Noen formening om hvorfor dette Cie istedenfor Co..?
#10
Identifisering / Re: H.Hagen & Cie
Last post by runastav - 02. April 2026 kl. 20:03:00
Hei bubo, slik som mi tennstempel børse?
Runar