Pipe kaliber 16,8 mm

Started by Harald, 29. May 2026 kl. 11:56:06

Previous topic - Next topic

Harald

Hei, forumdeltakere!

Forsøker å finne ut hvilken pipe vi har her, se bildet. Børsa har nå modifisert stokk fra ei jegerrifle m/1803 (antakelig), men vi vet med sikkerhet at pipa opprinnelig satt på en annen og ukjent stokk, militær eller sivil. Det er for tida ikke mulig å undersøke merking ellers på pipa, oppdatering kommer forhåpentligvis.

Mål i løpet over bommene: 16,8 mm
Maksimalt mål i riflene: 18,3 mm
Åtte høyrerifler
Maksimal ytre diameter på pipa: ca. 30 mm

M/1803 hadde etter det jeg forstår "kaliber" 15,5 mm (?) - og det aktuelle løpet her, er 16,8 mm.

Kunne noen lagt ut tilsvarende foto av munningen fra jegerrifler m/1803, Tula jegerrifle m/1808, kanskje Rød eller Nettos rifler - eller andre våpen som dere mener pipa kan være fra? (Yttermål, rifling, kaliber, sirkler).

I munningen er det risset inn tre sirkler. Kan dere finne tilsvarende merking på militære DkN-våpen, eller sivile våpen?

willer

Her er bilde fra en 1803

Tinytim

I tillegg til sirklene ved munningen ser det ut som om det er noe tekst der, kan du tyde hva som står der?
Kalibret på  løpet ditt er for stort til å være fra en DkN jegerrifle, 16,8 mm er det samme som geværene fikk når de ble gjort om til tappstusser, men da er de nesten ute riflinger.

Harald

#3
Takker, Willer og Tinytim! Ja, for stort til å være DkN jegerrifle. Kan pipa ha tilhørt andre militære geværer/rifler brukt Nordenfjells? Enig i at det står noe som ligner bokstaver/tekst, men klarer ikke å tyde det fra bildet. Har dessverre ikke børsa tilgjengelig.

Spent på om flere kan bidra til å løse mysteriet :-)